5. B na Pražském hradě

11.04.2013, 15:39, ZŠ

11. ledna 2013 jsme vzhledem k prezidentským volbám, které se konaly i v naší třídě, museli opustit školu, a tak jsme se rozhodli vyrazit se podívat na místo, kde má náš prezident úřad.


Během 2,5 hodinové prohlídky Pražského hradu jsme se dozvěděli spoustu zajímavých novinek a podívali jsme se i do míst, kam se člověk běžně nedostane. Naše prohlídka začala u Španělského sálu, kde jsme se seznámili s naší milou průvodkyní. První zastávkou bylo zhlédnutí Svatovítského pokladu, kde jsme se dozvěděli, co jsou to relikvie, jak vypadají a co v sobě ukrývají. Další zastávkou byl Chrám sv. Víta. Průvodkyně nám ukazovala nádherné mozaiky na gotických oknech, zjistili jsme, kde a jak jsou v chrámu uloženy Korunovační klenoty a dokonce jsme se podívali i do Krypty, kde jsou ostatky velikánů naší historie, jako byl Karel IV. a jeho čtyři manželky, Jiří z Poděbrad nebo Rudolf II. Habsburský. Ve staré části hradu jsme si prohlídli oslňující Vladislavský sál, který dodnes využívají naši prezidenti k udílení státních vyznamenání. Dále jsme pokračovali do Baziliky sv. Jiří, která byla postavena ve slohu románském. Naši prohlídku jsme zakončili ve Zlaté uličce plné malých, roztomilých domečků, ve kterých dříve žili poddaní, kteří pracovali na hradě. Dnes už slouží jen jako muzeum a obchůdky se suvenýry. Značně vymrzlí jsme pak seběhli po Starých zámeckých schodech k metru a plni dojmů a nových poznatků jsme se vraceli domů.

 
« Zpět