CHEMICKÝ JARMARK

08.12.2011, 17:51, ZŠ

dne 23. 9. 2011 vyjely třídy 8.A a 8.B na Chemický jarmark do Dejvic. Akce se konala na prostranství u areálu vysokých škol na Vítězném náměstí. Na místo jsme přijeli kolem deváté hodiny.


Uprostřed parku bylo postaveno 25 stánků a na parkovišti pokračovaly další. Všechna stanoviště byla postavena do čtverce, abychom si je mohli projít a prohlédnout. Všude bylo mnoho lidí z různých škol, a tak jsme se bohužel nedostali ke všem stánkům, které jsme procházeli podle plánku. U stánku Jak hořet a nespálit se jsme se setkali s různými podobami ohně. Předvedli nám pěnu, která vám může shořet v ruce a nespálíte se. Pověděli nám, že oheň jsme na rukou necítili díky bublinkám z jaru a vody. V jiném stánku jsme si prohlédli imitace přírodních pochodů např. krystalizace solí, chemické procesy při sopečné činnosti, ... Zaujal mne pokus s jódem, který napodoboval jednu z reakcí, která proíhá v lidském těle. Na parkovišti stálo velké armádní auto - mobilní laboratoř, která by byla nasazena při jaderné havárii. Studenti z VŠCHT předváděli řízené výbuchy s různými efekty. Ty jsme slyšeli ještě při odchodu z jarmarku. Cílem této akce bylo vzbudit u žáků ZŠ A SŠ zájem o chemii, to se organizátorům podařilo. Když jsme viděli praktické ukázky, museli jsme si přiznat, že chemie není nuda, jen se musí umět.

                                                                       Anna Somma, 8. A

 
« Zpět