DRÁŽĎANY

17.01.2011, 10:56, ZŠ

JAZYKOVÝ  A  POZNÁVACÍ  ZÁJEZD  DO  DRÁŽĎAN

Skupina nadšených žáků z prvního i druhého stupně naší Základní školy Špitálská se vydala jednoho mrazivého dne autobusem na zájezd do historických Drážďan. Paní průvodkyně nás uvítala v autobuse motivačními slovy o tomto městě a pustila DVD s ukázkami pamětihodností i z leteckých pohledů a v jiných ročních obdobích.

Svůj výklad v terénu začala u kostela Tří Králů (Dreikönigskirche), kde jsme si vyslechli dějiny Drážďan a prohlédli interiér kostela i s oltářem a vzácnými varhanami. Před kostelem jsme procházeli prvním adventním trhem s rukodělnými výrobky, vonícími nápoji a poslouchali výklad o Augustovi Silném, který byl spojován s historií s vícero památkami po celých Drážďanech.

Z nejstaršího mostu jsme viděli Brühlovu terasu (Brühlische Terasse). Je to vyhlídková terasa na břehu Labe a vznikla pro relaxaci drážďanské šlechty a získala přiléhavou přezdívku Balkón Evropy.

Obdivovali jsme také stavbu významné operní scény Semperoper nejen v Drážďanech, ale i celého Německa, sídlí hned vedle Zwingeru.

Zwinger je nabitou klenotnicí drážďanských nejcennějších uměleckých sbírek a současně výtečným dílem barokní architektonické školy. Komplex se skládá z několika budov a nádvoří obehnaného zdí s vyhlídkovými terasami, v jehož středu prýští gejzíry ze čtyř kašen. I on prodělal rekonstrukce zapříčiněné válečnými škodami a musel být nákladně restaurován. Obdivovali jsme zde Raffaelovu Sixtinskou madonu, Tiziana a další evropské mistry.

Frauenkirche je protestanstký barokní kostel v centru Drážďan . Tyčí se na náměstí Neumarkt v samém srdci města. Jeho dramatická minulost je spojena více než cokoli jiného se smutnou historií celého města, které se na konci druhé světové války stalo evropskou Hirošimou.

Ve středu města Drážďan jsme si užívali vánoční atmosféru vánočních trhů, kde to vonělo punčem, štolami, smaženými rybami. Prodavači nabízeli drobné dřevěné, voskové a různé rukodělné dárky vhodné pro naše blízké.

Tento zájezd se všem líbil, užili jsme si to, vyzkoušeli si i naše jazykové dovednosti, nakoupili dárky a přivezli si spoustu společných fotografií. Na další společné zážitky se moc těšíme.