Norimberk - Poznávací adventní zájezd v Německu

08.12.2015, 09:26, ZŠ

Počátek prosince je v Norimberku kouzelným časem vánočních příprav. Město je vyhlášené svými nádhernými vánočními trhy, a protože se nachází nedaleko českých hranic, vydali jsme se tam na výlet s žáky 5. -8. ročníků. 

 


Ráno v 7:00 jsme vycestovali z Prahy, po krátké přestávce před německými hranicemi jsme byli v 11:30 v Norimberku.
Naše procházka začala u Císařského hradu, kde se nám naskytl okouzlující výhled na adventní městečko. Pod hradem se nachází několik hrázděných domů. Jeden z nich nese jméno Albrecht-Dürer-Haus, ve kterém žil a pracoval renesanční malíř Albrecht Dürer. Po umělci je pojmenováno i významné náměstí „Albrecht Dürer Platz" a zde je k vidění kostel sv. Sebalta v goticko-románském slohu. Poblíž tohoto náměstí se také nachází místo, kde se pořádají proslulé vánoční trhy – náměstí Hauptmarkt. Shora na nás shlíží gotický kostel Panny Marie, který ve 14. století nechal postavit císař Karel IV. Kromě historických památek, žáci měli možnost projít si vánoční trhy, kterých je v Norimberku několik. Ze všech koutů se linula vůně norimberských klobás. Tradiční pochoutkou je tzv. Drei im Weckla, tedy tři kořeněné párečky položené do housky. Ochutnat jsme také mohli další dobroty jako velké kulaté knedlíky zalité vanilkovou omáčkou, čerstvé ovoce na špejli obalené v čokoládě a pražené mandle. Norimberk je považován za město perníků, protože právě tady se tato pochoutka pravděpodobně zrodila. Tradiční tajnou recepturu si odsud neodvezete, můžete tu ale ochutnat ty nejlepší Alžbětiny perníky (Elisabetlebkuchen).
V 16:30 jsme se rozloučili s krásně osvíceným městem. Žáci během zpáteční cesty vyplnili pracovní list, který dostali od pana průvodce Pospíšila. Poté byli vybrané tři dvojice, které dostaly za správné odpovědi drobné dárky. Před 22:00 jsme byli zpět před školou, kde žáci nadšeně vyprávěli rodičům své zážitky a chlubili se suvenýry z Německa.
Chtěli bychom poděkovat cestovní agentuře CK2 a panu průvodci p. Pospíšilovi za velice zajímavý výklad.

 


 

 
« Zpět