Přišlo JARO !!!!

20.03.2020, 07:51, ZŠ


Viděli jste včera ten krásný Google doodle? Je to škoda, že jaro přiběhlo, a my se na něj můžeme dívat akorát přes skla oken. A když si vyjdeme na procházku, spíš se ohlížíme, za kterou větví na nás číhá koronavirus, než abychom v trávě hledali sněženky nebo bledule a u cesty vyhlíželi jívu kočičku obsypanou včelami. Ale je pravda, že čím přísněji budeme dodržovat nastavená pravidla, tím dříve ta hloupá epidemie ustoupí. Tak si pořádně umyjte ruce vodou a mýdlem a jdeme na Geometrii:

 

 

Dnešní úkol bude „easy peasy …“ (čti ízi pízi) Vezměte si veeelký bílý papír a narýsujte na něj co nejvíce bodů. Každý ten bod bude středem jedné „kružítkové“ kytičky. Pamatujete? Narýsujete kružnici. Pak zvolíte bod, který jí patří. Ten se stane středem prvního oblouku o stejném poloměru. Kde oblouk protne kružnici, tam budou další středy oblouků, atd. Nakonec vám vznikne taková ta hvězdičková kytička, kterou vybarvíte a pustíte se do další.

 

Protože vaše krásná jarní louka by mohla přilákat nejen včely, ale i ovce, skopce, kozy a zajíce, musíte si ji oplotit. Kolik drátěného pletiva budete potřebovat? Změřte váš výkres tak, že 1 cm vašeho papíru = 1 m ve skutečnosti. Předpokládám, že vaše „louky“ jsou obdélníkového tvaru. Jak byste délku plotu co nejrychleji spočítali? Svůj postup si porovnejte se str.51 v modré Matematice.

 

 

A teď Čeština:

Z dnešního úvodního textu vypište všechna podstatná jména (mimo slova koronavirus, fuj) a určete u nich rod, číslo, pád a VZOR (slov je asi 20).

  rod číslo pád vzor
jaro stř. j. 1. město
škoda        
         
         

 

Máte hotovo? Tak se ještě naučte zpaměti růžovou tabulku nahoře na str.97

 

 

Vlastivěda modrá: Vyberte si jeden z našich krajů (znáte je ze str.8 až 11) a podívejte se na něj na Wikipedii. Nemusíte číst všechno, jenom Úvod plus rámeček vpravo, pak Průmysl a Zemědělství (někdy uvedené jako Hospodářství) a kdo chce, Přírodu. Porovnejte text s našimi mapami na str. 35, 36 a 38. Do Příšery si zapište, který kraj jste si vybrali a z Wikipedie si překreslete jeho znak.

 

 

Pracovní činnosti: Jak dopadlo pozorování vaší větvičky? Vyrašily na ní lístečky nebo vám vykvetla? Dnes se dobře oblečte a jděte stromy, keře, ostatní rostliny i pomalu se probouzející živočichy pozorovat do „terénu“. Cestou pak můžete posbírat/uklidit nějaké věci, co do přírody nepatří. A nezapomeňte, že máme mít i Tělocvik. Tak šup, šup!


Myslím na vás a přeji všem klidný víkend!
Vaše třídní učitelka J.J.

 

P.S.
Milí rodiče!
Doufám, že jste všichni zdraví a fyzicky v dobré kondici. Protože se však trochu obávám o „soudržnost“ vašich nervů, nabízím vám cca čtyřhodinový relax, a to v podobě staršího kresleného seriálu Byl jednou jeden člověk.


https://www.youtube.com/watch?v=rnfi_0AXaLo   Toto je link na první díl, pro naši červenou Vlastivědu se zatím hodí díly 1 až 12.

Držte se!

J.J.
 

 
« Zpět