Třídní výlety 9. A

25.06.2014, 19:51, ZŠ

SENOHRABY - HRUSICE – MIROŠOVICE – ŘÍČANY U PRAHY
Dva červnové krásné slunečné dny jsme jako třída cestovali a vychutnávali si společné poslední dny našeho školního roku.
 


Z Prahy hlavního vlakového nádraží jsme se vydali do Senohrab, odkud jsme pěšky pokračovali do Hrusic – do rodného města Josefa Lady, k jehož nejznámějším pohádkám, odehrávajícím se v Hrusicích a okolí, patří Mikeš či Bubáci a Hastrmani. V místě jeho rodného domku je pamětní deska, v parčíku jeho busta.
Obdivovali jsme malebnou vesnici s místní dominantou románského kostela sv. Václava z počátku 13. století, která se objevuje na mnohých pohlednicích či obrázkách tohoto malíře. Nejstarší zmínka o vsi pochází z roku 1205.
V Ladově letní vile z roku 1935 je dnes veřejnosti přístupný Památník Josefa Lady, věnovaný též dílu Aleny Ladové.
Na návsi se nalézá z Ladových obrazů známá hospoda U Sejků z let 1884-1885 , kde jsme společně poobědvali a pokračovali opět pěšky na nádraží do Mirošovic, odkud jsme se vydali za horkého letního dne na prvorepublikovou plovárnu Jureček do Říčan u Prahy. Úžasné koupání, které můžeme všem během letních prázdnin jen doporučit.
Mgr. Blanka Šebestová

 

 

ZÁMEK ŽLEBY A OBORA BÍLÝCH JELENŮ
Náš druhý výlet byl zaměřen trochu jinak – na zámek Žleby.

Původně gotický hrad pánů z Lichtenburka z doby před rokem 1289, znovu postavený po zničení husity před polovinou 15. Století, prošel renesančními a barokními úpravami a do dnešní romantické podoby byl přestavěn Karlem Vincencem Auerspergem v letech 1849 -1868 podle anglických předloh.
V jeho romantických interiérech můžete obdivovat historické památky s dobovými prvky a starožitnostmi dovezenými z celé Evropy. Kožené tapety, sbírky vitrají, mnohé obložení stěn, přepychové vybavení a instalace respektující dobové dokumenty, uchovaly do dnešní doby užitnou sbírku starožitností s jedinečnou atmosférou.

Hned vedle zámku vás zavede stezka do ohrady s bílými jeleny, dravými ptáky, muflony a daňky.

Mgr. Blanka Šebestová

 

 
« Zpět