Výstava s korunovačními klenoty

18.01.2018, 19:13, ZŠ

U příležitosti 25. výročí vzniku České republiky a na počátku jubilejního roku 2018, ve kterém si připomínáme 100. výročí založení Československa, budou ve Vladislavském sále Pražského hradu od 16. do 23. ledna 2018 mimořádně vystaveny české korunovační klenoty.Tuto jedinečnou výstavu jsme navštívili i s žáky naší školy. 


Klenoty jsou poprvé vystaveny v nové vitríně umožňující návštěvníkům obdivovat zejména svatováclavskou korunu ze všech stran. Lze tak poprvé vidět i zadní stranu koruny, kde je na čelence osazen intenzivně modrý a velice drahocenný safír, původem ze Srí Lanky (patří mezi největší modré safíry na světě). Kromě samotných klenotů jsme měli možnost obdivovat i Gočárovy vitríny s přilbou sv. Václava, jeho zbroj a meč, užívaný při korunovačních ceremoniálech českých králů.

Cestou od vitríny se zbrojí knížete Václava k vitríně s korunovačními klenoty jsme prošli kolem řady výstavních panelů, na nichž jsou popsány osudy klenotů a vývoj jejich symbolického významu po roce 1918.

 
« Zpět