ZLATÝ ŘEZ

25.11.2019, 13:59, ZŠ

ZLATÝ ŘEZ
Sraz s paní učitelkou jsme měli v 7:30 před školou a vyrazili jsme do benediktýnského kláštera při kostelu Panny Marie Sněžné, kde se akce konala. Zlatý řez je mezinárodní sympozium mladých umělců ze střeních a vysokých škol z celého světa.

Při pozorování řezbářů  při práci jsme si mohli obhlédnout, jak se se dřevem pracuje a potom si to vyzkoušet.

Než jsme šli vůbec něco vyřezávat, tak nám před tím něco málo paní lektorka řekla o tom, co je to dláto, kde se přichycuje dřevo, aby se dalo z něj něco vyřezat.

Rozdělili jsme se do dvou skupin, první šla rovnou vyřezávat a ta druhá se koukala na různé studenty z jiných zemí jak vyřezávají.

Já jsem byla v první skupině a šla jsem rovnou vyřezávat, přišla jsem ke stolu, kde bylo dláto, dřevo a pán, který mi řekl, co mám dělat. Ukázal mi, kde a jakým směrem mám dlátem vyřezat to dřevo, aby bylo jemné a bez chyb.

Když jsem začala, tak to bylo celkem těžké, ale po chvilce mi to začlo jít a nějak jsem se do toho zabrala. Když sem byla u konce dělání misky, napadlo mě, jestli si to nemůžu ještě zdokonalit, tak jsem poprosila pana lektora, jestli by to šlo. Podal mi jiné řezbářské náčiní a řekl mi, co na který typ řezu je.
Dodělali jsme a šli jsme se vyměnit s druhou polovinou. Prohlíželi jsme si, co studenti ze středních škol v ČR nebo i z jiných zemí vyřezávají. Byli tam studenti z Německa, Francie, Španělska, Spojených států a Brazíile. Když jsme si to prohlíželi, bylo to dost zajímavé, co ti studenti dokáží s tím dřevem všechno udělat.
Celkově mě to dost bavilo a bylo to strašně zajímavé,nevím jak ostatní, ale pro mě to bylo strašně super,dost jsem se toho naučila a jsem ráda, že jsem si to mohla vyzkoušet.

Lucie Poláčková