VÍTÁME VÁS NA STRÁNKÁCH NAŠÍ 3.B TŘÍDY

11.12.2018, 10:30 , ZŠ | Komentáře: 0 | Počet zobrazení: 1085

Celý článek...

Třídní schůzky 11.11. 2019 v 17 hodin ve třídě 3.B

Podzim je jedno ze čtyř ročních období, je to přechod mezi létem a zimou. V klimatických podmínkách mírného pásu se právě na podzim sklízí většina úrody a opadavé listnaté stromy ztrácejí listí. Dny se krátí, ochlazuje se, více prší

Pod pojmem podzim si vybavíte nejspíše pouštění draků, sběr ovoce nebo sbírání listí.

Astronomický podzim začíná podzimní rovnodenností – na severní polokouli kolem 23. září, na jižní kolem 21. března a končí zimním slunovratem – 21. prosince, resp. 21. června.

V meteorologii jsou souhrnným termínem podzim označeny měsíce září, říjen a listopad (březen, duben a květen na jižní polokouli).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Léto je roční období mezi jarem a podzimem. Nastává v mírných a polárních oblastech, v jinou dobu na severní a jižní polokouli. V různých oborech je definováno různě. Astronomické léto začíná letním slunovratem a končí podzimní rovnodenností. Vegetační léto v mírném pásu se vyznačuje průměrnými teplotami nad 15 °C. V tomto období bývají na školách hlavní prázdniny.


V meteorologii je za léto označováno období měsíců června, července a srpna na severní polokouli a měsíců prosince, ledna a února na jižní polokouli. V některých zemích (na severní polokouli) připadá první letní den na období okolo 1. června či 21. června (záleží na tom, jestli se bere meteorologický nebo astronomický začátek). Na léto je často nahlíženo jako na období s nejdelšími (a nejteplejšími) dny, kdy Slunce svítí většinu dne a stmívání trvá velmi dlouho.


Astronomické léto na severní polokouli nastává s červnovým slunovratem, tedy v okamžiku, kdy se Slunce na své zdánlivé pouti po obloze dostane nejseverněji. Obvykle se Slunce do těchto míst dostane okolo 21. června. Na jižní polokouli nastává v okamžiku, kdy se Slunce na své zdánlivé pouti po obloze dostane nejjižněji, což se obvykle stává okolo 21. prosince.


Astronomické léto končí podzimní rovnodenností, tedy v okamžiku, kdy po létě Slunce přechází přes rovník (ocitne se na rovníku v nadhlavníku). Tento okamžik vychází obvykle na 23. září.

Během astronomického léta se zkracují dny a prodlužují noci.

Protože Země obíhá kolem Slunce po mírně eliptické dráze, je léto na severní polokouli asi o pět dní delší než na jižní. To zároveň znamená, že zima na jižní polokouli je asi o pět dní delší než léto. Dá se z toho i odvodit, že Slunce je blíže k Zemi, když je léto na jižní polokouli. Toto ale není důsledek střídání ročních období, jen tomu tak zrovna v naší epoše je. Jak se stáčí přísluní dráhy Země, mění se i den, kdy je Slunce nejblíže, a zároveň délka jednotlivých ročních období.


V blízkosti severního pólu je v tomto období polární den, kdy je slunce stále na obloze a nezapadá za obzor, naopak v oblasti jižního pólu je v tutéž dobu polární noc.

V mnoha zemích jsou po značnou část léta školní prázdniny. To je většinou historicky dáváno do souvislosti s tím, že děti dříve musely pomáhat se sklizní obilí, a tedy nemohly v tomto období chodit do školy.

 

 

 

Jaro už se blíží .....


Jen co vysvitne sluníčko na obloze, hned máme pocit, že to letošní jaro už musí přijít každým týdnem, ne-li každým dnem. Hřejivé sluneční paprsky nás zalévají optimismem, že už to dlouho nebude trvat a my se konečně dočkáme vytouženého jara. A stejně tak, jak sluníčko vytahuje nás z našich příbytků ven, vytahuje na světlo i pomalu klíčící rostliny z půdy.

 

 

Teploty dnes klesnou až na –7 stupňů Celsia. O víkendu se oteplí, meteorolog Petr Dvořák očekává teploty kolem čtyř stupňů Celsia a varuje před náledím.
Článek
V průběhu pátku přijde do Česka znovu kalamita, v odpoledních hodinách přijde další sněžení. Ranní teploty klesnou až na –7 stupňů Celsia a po celý den se budou držet pod bodem mrazu.
Sněžení bude během dne pak přecházet v déšť a v noci z pátka na sobotu se oteplí. Déšť s nízkými teplotami pravděpodobně způsobí na některých místech náledí.
V nížinách a ve středních polohách se o víkendu oteplí, sníh postupně začne tát a teploty se vyšplhají až na 4 stupně Celsia. Odeznít by tak měly i dopravní problémy spojené s počasím. Do čtvrtečního večera byl na Jablonecku, Semilsku a Děčínsku v severních Čechách hlášen kalamitní stav a bez proudu se ocitly tisíce odběratelů

Letos o Vánocích se budou sněhuláci stavět pravděpodobně pouze z bláta. Zima nezima pokračuje. Sněhová nadílka se brzy neočekává.
Článek
Během pracovního týdne vstoupí na území České republiky chladnější počasí. Bude oblačno a teploty se budou pohybovat okolo nuly. Na některých místech lze očekávat slabé sněhové přeháňky. Sníh se ale neudrží.
O víkendu nastane opět inverzní počasí s nízkou oblačností, s teplým jihozápadním větrem a s teplotami okolo 0 °C.

 

 

 

 

 

 

Pokračuje nadprůměrné teplo, ochladí se ve čtvrtek
Svatý Martin, který dorazí v závěru nadcházejícího týdne, letos bílého koně neukáže. Celý svatomartinský týden bude teplotně výrazně nadprůměrný. Ochlazení přinese ve čtvrtek slabá studená fronta, i tak ale nejvyšší teploty mají dosahovat až k 15 stupňům, řekla Novinkám Dagmar Honsová z Meteopressu.

 

 

Máme rádi podzim !

Akce - květen 2018

29.05.2018, 06:23 , ZŠ | Komentáře: 0 | Počet zobrazení: 1052

29.5. - fotografování tříd / cena společné fotografie 45,- Kč/

31.5. - ekologicko-dopravně výchovná akce MIKROKLIMA
            v Parku Přátelství na Proseku

Celý článek...

Masopustní bál

08.03.2018, 06:58 , ZŠ | Komentáře: 0 | Počet zobrazení: 1157

  

 

Celý článek...

Dětský fotbalový pohár

19.02.2018, 13:39 , ZŠ | Komentáře: 0 | Počet zobrazení: 1171

Naši prvňáci se zúčastnili populárního fotbalového turnaje pro žáky a žákyně I. a II. tříd ZŠ, kde změřili své síly a fotbalové dovednosti s jinými pražskými základními školami. Odměnou za účast byly nejen medaile a sponzorské dary, ale také  získání nových sportovních zkušeností.

 

                                                                               

                                         

Celý článek...

Šťastný Krtek

12.10.2017, 14:22 , ZŠ | Komentáře: 0 | Počet zobrazení: 1620

Celý článek...

Tvořivá dílna- výroba loutky

04.12.2017, 13:36 , ZŠ | Komentáře: 0 | Počet zobrazení: 1205

V pátek 1.12. 2017 se naše třída zúčastnila tvořivé dílny, kde  si každý žák  vyrobil jednu vánoční loutku - Mikuláše, Čerta nebo Anděla. Všem se loutky opravdu povedly a celá akce sklidila velký úspěch.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celý článek...